Мидите са една от супер храните не само на лятото, а и за всек исезон. Те са полезни, защото съдържат много витамини и минерали. В същото време се готвят лесно и бързо. А и са много достъпни – килограм български черни миди струва само 5-7 лева. Но има хора, които се притесняват да си купят и сготвят. Днес ще ти покажем, че в това няма нищо страшно и ще ти дадем три страхотни рецепти.
Как да избереш хубави миди?
Много е важно мидите да са пресни. Иначе може да има неприятни ефекти и да намразиш тази толкова прекрасна храна. Затова ги купувай само от проверени търговци, при които знаеш, че контролът е безкомпромисен. Огледай мидите – трябва да са лъскави, добре затворени, със здрави черупки и да имат аромат на море. Неприятната миризма е сигурен индикатор, че нещо не е ОК.
Подготовка на мидите за готвене
Вкъщи веднага залей мидите със студена вода и ги огледай отново. Ако има отворени или със счупени черупки, ги изхвърли без никакво колебание. Изхвърли и мидите, които не са се отворили след готвене. И преди да ги сложиш в тенджерата или тигана, изтъркай черупките с телена четка и махни мустачето, с което мидата се държала в морето. А сега преминаваме към любимите ни рецепти с миди.
Задушени миди в бяло вино
Тази рецепта е вечна класика. Ще я откриеш във всяка страна, която е близо до море. И не се учудвай ако навсякъде чуеш, че е измислена точно там.
Продукти за 4-5 човека:
1 килограм миди
60-70 грама масло
1 чаша бяло вино
Пресен магданоз. Някои казват, че с него не е добре да се прекалява, но според нас той придава неповторима свежест и не трябва да се пести.
Черен пипер и солна вкус
Начин на приготвяне:
Почистените миди се слагат в достатъчно голяма тенджера, която е добре да е предварително загрята. Заливат се с виното и се добавят маслото на парченца, солта и пипера. Слага се капака и се задушават 3-4 минути. През това време накълцай магданоза и го сложи в тенджерата. Върни капака и разклати тенджерата много добре, за да могат мидите да се обърнат и всички да се овкусят.
Поднеси ястието още топло в семеен стил и предвиди големи чинии или купи за черупките. Към тази класическа рецепта вървят добре изстудено бяло вино, бира и разбира се лятната класика мастика или узо за елинистично настроените.
С ориз на фурна
След като задушавахме, сега ще печем. И резултатът отново ще е главозамайващ. За тази рецепта са ти необходими:
2,5 – 3 килограма миди с черупки. Не се притеснявай от количеството. При готвенето ще махнем черупките и ще оставим само месестата част.
Половин глава целина. Ако нямаш корен, можеш да ползваш 6-7 нарязани на едро стъбла с листата.
Два по-големи моркова.
2-3 червени чушки.
Доматено пюре.
Един лимон.
Половин чаша зехтин
Две по-големи глави стар лук или връзка пресен.
Една чаша ориз.
Черен пипер и сол на вкус.
Начин на приготвяне
Сложи изчистените миди във вряща вода, за да се отворят черупките им. После извади месото и го измий под течаща вода – може да са останали песъчинки. Сложи измитите ядки да се варят в подсолена вода с целината, морковите и нарязания на 4-6 парчета лимон. Ако искаш можеш да добавиш и дафинов лист.
През това време наситни лука и го сложи да се задуши за няколко минути. Добави измития ориз и го задушавай, докато зрънцата започнат да стават прозрачни. Накрая сложи нарязаните червени чушки. Накрая прехвърли ориза и зеленчуците в голяма тава, добави мидите, разбъркай всички съставки и добави 4 чаши от бульона на мидите. Сложи тавата с умерено загрята фурна и остави ястието да се пече докато оризът е готов. Тук също вървят бира и бяло вино.
Панирани миди
Това е едно от любимите ни летни мезета. Прави се бързо и е неприлично вкусно. Имаме приятел, който категорично отказва да го яде, защото… не може да спре. Особено, ако наоколо има умряло от студ ароматно бяло винце и свежа зелена салатка. Но да минем към рецептата. Трябват ни:
Два-три килограма миди или казано по Мечо Пухски „Колкото повече, толкова повече“.
Чаша бяло вино. Може и две, ако мидите са повече.
Пресен сок от два лимона.
Четири-пет лъжици зехтин.
Малко ситно накълцан магданоз.
Сол на вкус.
Класическа смес за палачинки от яйца, мляко, брашно и сол.
Галета за овалване. Предвиди по-голямо количество.
Олио за пържене.
Първата стъпка е като в предната рецепта – попарваш мидите да се отворят и вадиш месото. След това го накисваш за около час в марината от вино, лимонов сок, зехтин, накълцан магданоз и сол.
И започва пипкавата част. Вземаш отцедените от маринатата миди и една по една ги топваш в палачинковото тесто, после в галета и накрая пържиш до златисто. Накрая ги нареди върху домакинска хартия или решетка, за да се отцеди излишната мазнина. И после започва насладата.
Това бяха трите ни любими рецепти с черни миди. Всяка от тях е много лесна за изпълнение и като изключим пърженето при последната, няма да ти отнеме много време. А за гарнитура спокойно можеш да поднесеш салата „Цезар“. А ако ти е останало месо от мидите, спокойно можеш да го замразиш. А сега защо не видиш нашия кулинарен пътеводител за един от градовете, където са виртуози на мидите – Барселона?