В добрите паста ресторанти по света един от хитовете е „Пене ала водка“. Бързаме да ви успокоим, че не става дума за паста, варена в алкохол, от която бързо да се опияните. Не че няма водка, но тя се слага в соса за плътност и екзотика на вкуса. При готвенето алкохолът се изпарява и остава само усещането за класически италиански сос, но не съвсем Днес ви разказваме повече за това ястие и се опитваме да разберем от къде е тръгнала тази мода. Разбира се, накрая ще име не една, а цели три рецепти.
Италия и Америка си оспорват откривателството
Точният произход на „Пене ала водка“ е обвит в мистика и вече се е превърнал в кулинарна легенда. Има няколко безспорни факта. Първото писмено доказателство за това ястие е от 1974 година, когато италианският актьор Уго Тоняци в неговата книга “L’Abbuffone”, което на български може да се преведе като „Гурме“, включва рецепта за „Яростна паста“. Те се приготвя от 250 грама пене, 500 грама домати, една чашка водка, люта чушка, масло, чесън и дафинов лист. Тоняци казва, че може да се използва полска водка с много люта чушка и тогава може да не се добавя допълнително люто.
Според американската версия, ястието е станало супер популярно заради появата му в ресторанта на италианеца Луиджи Франсезе в Ню Йорк в края на 70-е години. Неговата дъщеря Паула е записвала рецептите му и една от тях е за сос с водка. Според нея така шеф-готвачът е искал да предложи по-различен сос с интензивен и дълбок вкус.
Друга легенда е, че тази паста се появява в Рим през 1980-е години по много прозаична причина. Известен готвач е бил нает от голям производител на водка да популяризира продукта в Италия. Шефът е подходил креативно и е добавил водката в соса, освен, че я е предлагал чиста на клиентите си.
Завършваме историческия преглед с една още по-стара версия. Според италианските кулинарни предания пастата с водка се появява в страната още в годините след Втората световна война, когато готвачите започват да експериментират с продукти и влияния от други култури.
Каквато и да е истината за произхода на това ястие, днес то е супер популярно. Според проучвания в САЩ, че „Пене ала водка“ е второто най-търсено в интернет ястие от паста след вариациите на тема „Болонезе“.
Водката обогатява вкуса
И тук идва въпросът защо им е на италианците да слагат водка в легендарно вкусните си сосове за паста. Отговорът е, че етанолът действа като спойка, или емулгатор, и така сосът става по-плътен и еднороден. Освен това се смята, че водката помага и да се освободят по-добре вкусовете на домата, което не може да се постигне само с вода.
Освен алкохол в пастата има и…
Разбира се, „Пене ала водка“ не е само алкохол. След като говорим за паста, няма как да пропуснем доматената основа на соса. Към него се добавят сметана и подправки. Има варианти, в които може да се сложат панчета, сьомга или дори телешко рагу, но те не са препоръчителни, тъй като са със силен аромат и могат да подтиснат вкуса на соса.
И сега – три класически рецепти за паста с водка
Тъй като историята на пастата с водка събуди любопитството ни, потърсихме рецепти за приготвянето ѝ и бързаме да ги споделим. Започваме с класиката, за която са ви необходими:
• 450 грама паста. Най-добре е да са пене, но може да използвате и спагети, талятели и дори фузили.
• 2 супени лъжици зехтин
• 1 глава лук, нарязана на ситно
• 2 скилидки чесън, нарязани на ситно
• 1/2 чаша водка. Говорим за 50-60 грама, а не за половин чаена чаша или халба за бира.
• Около 400 грама доматен сос. Най-добре е да използвате консерва италиански сос с парчета домати., Има ги във всеки магазин и съвсем не са скъпи.
• 1/2 чаша сметана
• Сол и черен пипер на вкус
• Свежо нарязан магданоз за сервиране
В голям тиган загрейте зехтина на средна температура. Добавете лука и чесъна и гответе, докато омекнат. Добавете водката и оставете да ври 2-3 минути, за да изпари алкохолът. След това добавете доматения сос, сметаната, солта и черния пипер. Разбъркайте добре и оставете да къкри за около 10-15 минути. Сварете пастата според инструкцията, отцедете и я добавете към соса. Поръсете с пресния магданоз и поднесете ястието топло.
Паста с водка и крем от рикота
Разликата между тази версия и класиката е, че тук сметаната е заменена от меко сирене рикота, а магданозът – от босилек, който дава по-силен Средиземноморски аромат. Стъпките за приготвяне също са сходни като сиренето се добавя след като сосът е къкрил 10-15 минути и вече се е посгъстил.
Завършваме с паста с водка и пилешко. За разлика от панчетата или рибата, за които споменахме, това месо е с лек, неутрален вкус и няма да „убие“ аромата на соса. Съставките са:
• 400 грама фетучини
• 2 супени лъжици зехтин
• 2 пилешки гърди, нарязани на кубчета
• Сол и черен пипер на вкус
• 1 глава лук, нарязана на ситно
• 2 скилидки чесън, нарязани на ситно
• 1/2 чаша водка
• 400 грама доматен сос
• 1/4 чаша прясно нарязан босилек
В голям тиган загрейте зехтин и добавете пилешкото месо. Подправете със сол и черен пипер и гответе до златисто. Добавете лука и чесъна и гответе, докато омекнат. След това идва ред на водката, отново я оставете за 2-3 минути, за да изври алкохолът. Добавете доматения сос и оставете да къкри на среден огън за около 10 минути. Сварете фетучините според инструкциите на опаковката, изцедете ги и добавете към соса. Поръсете с нарязан босилек преди сервиране.
Сигурни сме, че сме предизвикали интереса ви и, че смело ще експериментирате като добавите малко (подчертаваме „малко“) водка към следващия си сос за паста. А ние планираме скоро да прескочим до Карибите и да споделим рецепти за неустоими ястия с ром.