Хубаво ястие става от точните продукти. Затова, когато си решил да готвиш с месо, е добре да знаеш коя част за какво е най-подходяща. Тук въобще не е валиден принципът „месото си е месо“. И затова сме ти подготвили кратък „прасеводител“, който ще ти помогне да избереш нужните парчета месо за неустоими ястия.
Решихме да се спрем на свинското, защото каквото и да си говорим, това е любимата мръвка на българина. И не само през зимата, но и през топлите месеци. Е, както ще видим, тогава е по-добре да се похапват не толкова мазните меса. И така започваме.
Котлетът е най-качественото месо
За мнозина кулинари, котлетът, известен и като рибица, е най-ценната част от прасето. Неслучайно се казва „Любимата ми риба е рибицата“. Това е месото, което се намира на гърба, веднага след врата. От него могат да се направят неприлично крехки пържоли и всякакви месни ястия. Не е никак случайно, че котлетът е в основата на много популярни класики като „Шницел по виенски“ и „Котлет по милански“.
Вкусовите качества на котлета са толкова добри, че можеш да го ползваш за всичко. Но ние те съветваме да си го приготвяш като вкусни пържоли. Според нас другото е хабене на ценен материал. И за да сме полезни, ти предлагаме да си припомниш класическата рецепта за „Шницел по виенски“, а накрая сме ти подготвили и за „Котлет по милански“.
Вратът е перфектен за пържоли
Като кажем „вратна пържола“ и изчерпваме темата. Тази част от прасенцето сякаш е създадена от майката природа да бъде нарязана на пържолки и метната на барбекю или във фурната с топени сиренца, лучец и гъбки.
Хубавото на вратът е, че когато се пече на скара или барбекю, мазнината се стопява като в същото време предпазва месото от изсъхване. Затова и пържолите стават толкова неустоимо крехки. Това си има и недостатък – много пуши, така че най-добре да се прави на открито или под много силен абсорбатор.
Филето е ОК за диетични ястия
На пръв поглед може да звучи странно, но и от свинско могат да се приготвят диетични ястия. За тази цел най-подходящо е филето. Това е сухо месо, почти без мазнини и затова към него трябва да се подхожда внимателно. Не е добра идея да правиш пържоли от филе, защото е много лесно да го „изпуснеш“ и резултатът да е негоден за ядене. Това месо е ОК за задушени ястия, където ще поеме от влагата на другите продукти, и за супи. Препоръчват го и за гювечи и за печене във фурна за кратко време и задължително със сос.
Бутът е месото за печене
Това е и точка по въпроса. Ако искаш крехко, сочно, ароматно и неустоимо печено, заложи на бута. Това е умерено мазно месце, обвито в бяла мазнинка. За да стане още по-хубаво, ти препоръчваме да го шпиковаш с чесън, морков и дори кисела краставичка.
От бута можеш да направиш и страхотна кайма. Става за пържоли на скарата, макар, че за това прасенцето си има врат.
Плешката е страхотна за кайма
Кой каквото ще да разправя, но според нас най-хубавата свинска кайма е от плешка. Някой веднага ще каже, че става по-суха, защото в плешката няма много мазнини, но именно в това е очарованието. Приготви си кайма от плешка и ако прецениш, че искаш мазнинка, можеш да добавиш контролирано количество сланина или гърди и така крайният продукт ще е точно по твой вкус.
Плешката става и за печено, но имай предвид, че е добре да я готвиш дълго време на бавен огън и с доста течност, включително и допълнителна мазнина. От нея можеш да направиш и страхотни шишчета, но е добре месото да е хубаво мариновано преди да го нанижеш. И за да не изсъхва, слагай по някое и друго парченце сланина или бекон.
Това бяха нашите препоръки за ползване на най-популярните части от прасето. Съвсем умишлено пропускаме любимите на много хора ребърца, защото на тях сме отделяли специално внимание и сме ти разказвали как да ги направиш като майстор.
А сега и обещаната рецепта за котлет по милански:
Необходими са ти:
- 4 хубави свински котлета
- 3 яйца
- Брашно
- Галета
За приготвянето има два подхода – да оставиш котлетите както са или да ги начукаш. Ние ти препоръчваме втория, защото така месото гарантирано ще се сготви. Ако не ги начукаш и са по-дебели, може да получиш недосготвено месо с прегоряла коричка, което не е ОК. А ако не искаш да пребиваш котлетчетата с чук, можеш да ползваш и окрехкотител за месо, който също върши страхотна работа.
След това е лесно. Овалваш котлетите в брашно, после в разбитите яйца и накрая в галета. Пържиш до готовност в загрята мазнина и докато са топли подправяш със сол и черен пипер.
С това приключваме за днес. А ако искаш да получаваш всички наши полезни съвети, ти предлагаме да се абонираш за „Знам да ям“.