Нали искаш ястията ти винаги да ухаят на ароматни подправки? Но и да не купуваш всеки път пресни? Е, днес ще ти разкажем как да съхраняваш подправките и какво да правиш, за да се възползваш максимално от аромата им.

Каква е трайността на различните подправки?

Хубавото на подправките е, че имат много голяма трайност. Например, тези, които са на зърна като бахар, черен пипер или кориандър спокойно могат да изкарат 5-7 години. Същото важи и за канелата, ако е на клечки, и индийското орехче. Но за да са максимално ароматни си има няколко тайни, които ще ти разкрием по-нататък.

Изсушените листни подправки като босилек, риган, магданоз, джоджен и други подобни при правилно съхранение ще са страхотни и след 3-5 години. Толкова може да изкара и горчицата, ако я държиш в хладилника. За качествения продукт няма значение, че бурканчето е разпечатано, просто защото съставките му са с огромна трайност.

Как да съхраняваме?

Най-големите врагове на подправките са светлината, влагата и високата температура. Затова е добре да бъдат в добре затворени съдове на тъмно място и далече от източници на топлина. Спокойно можеш да държиш подправките на зърна в бурканчета. А смлените те съветваме да съхраняваш в пликчета с лента за затваряне, от които да изкарваш въздуха. После сложи пликчето в буркан, за да е по-подредено и удобно за ползване. И не забравяй – отделяй няколко секунди да надпишеш къде какво си сложил. Все пак, и най-тренираният нос може да обърка някоя миризма.

И сега няколко хитрости:

  • Червеният пипер запазва най-дълго цвета и аромата си, ако се държи в хладилник.
  • Веднага затваряй капака на буркана, за да не губиш ароматите на подправките.
  • Не изсипвай подправки директно от бурканчето в тенджерата или тигана. Така ще влезе пара в съда, ще ги овлажни и това ще ги съсипе.
  • Винаги използвай напълно суха мерителна лъжица, когато бъркаш в буркана с подправки.
  • Ако не можеш да осигуриш тъмно място за подправките, ги съхранявай в тъмни съдове – опушено стъкло, керамика или метални кутии.
  • Пресните магданоз, копър, босилек, мента или розмарин оцеляват по-дълго в добре затворен стъклен буркан в хладилника.

Как да извлечем максимума от подправките?

При подправките на зърна отговорът е много лесен – като ги смиламе точно преди употреба. Затова и в по-добрите ресторанти на масите има мелнички със зърна черен пипер, а не смлян. Същото можеш да правиш и в домашни условия. Ръчните мелнички са по няколко лева, могат да се намерят навсякъде и са супер ефектни.

За по-твърди и едри подправки на зърна, като бахар или кориандър, използвай електрическа мелничка за подправки. В нея можеш да смилаш и по-дребни ароматизатори като ким и синапено или сусамово семе. А от синапа, лесно можеш да си приготвиш домашна горчица. За разкош, накрая сме дали една много лесна рецепта.

Ако подправките на зърна са по-стари, най-добре е леко да ги запечеш преди да ги смелиш и да ги добавиш към ястията и маринатите си. При загряването те ще се „събудят“ и ще започнат да отделят етеричните си масла. Имай предвид, че това трябва да става на средна температура на тигана за много кратко време, за да не прегорят.

И накрая, ето и обещаната рецепта за лесна домашна горчица:

Вземаш по 50 грама бяло и черно синапено семе, слагаш ги в мелничката и леко ги смилаш. Белите зърна ще станат на прашинки, а черните – почти цели, което е и целта. Изсипваш в купа, добавяш 100 мл. ябълков оцет, и 50 мл. лимонов сок. Постепенно добавяш и 150 мл. олио при непрекъснато бъркане, за да стане гладка смес. После сол на вкус, една лъжичка куркума за цвят и 1-1,5 супени лъжици мед, разбъркваш хубаво и готово. Към тази смес можеш да добавиш черен пипер, чили на прах, ако обичаш пикантно, или малко счукан чесън. Затваряш хубаво купата, оставяш за седмица в хладилника сместа да „узрее“ и имаш страхотна домашна горчица.

Надяваме се, че сме ти помогнали да удължиш живота на подправките в дома си. А ако имаш съмнения дали все още стават, довери се на носа си. Подуши буркана и, ако рецепторите ти се изпълнят с изкушаващ аромат, значи всичко е наред.

Вижте още

Искаш ли да се абонираш…

безплатно за:

  • 6 приятни текстчета седмично
    (рецепта, диета, съвет или промоция)
  • с 1 мейл в петък,

за да си ги четеш на спокойствие през уикенда.